Věděli jste, že...

... levandule lečí také vůni?

DSC07059Tato překrásná trvalka si získala srdce mnohých z nás. Pro své aromatické a terapeutické účinky má široké spektrum použití...k léčbě těla i mysli.

Krásné modré a fialové květy překrásné vůně nese tento polokeř pocházející z teplejších krajin středozemí. Aromatické má levandule nejen květy, ale i listy. Nejvyšší koncentraci silic mají květy, a to na začátku kvetení. Sbírají se v období od června do srpna.

 

Jak nám levandule pomáhá

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia), bylina s nezaměnitelnou vůní, barvou květů, trvalka, která je nejen překrásná, ale také výrazně léčivá . Hlavní účinnou látkou jsou vonné silice, které obsahují linalylacetát, linalol, borneol, izoborneol, cineol, kafr a další aromatické látky, patřící mezi terpeny. Ty mají velmi relaxační účinky na naši mysl, uvolňují svalstvo, zklidňují celé tělo.

Dále květy levandule obsahují antokyany, barviva se zázračnými, protirakovinnými účinky. Celá rostlina obsahuje třísloviny neboli taniny, látky svíravé, hořké chuti, které působí antisepticky. Používají se k hojení ran, popálenin, k léčbě onemocnění trávicího traktu nebo také při průjmech. V neposlední řadě obsahuje hořčiny, které jsou známé svými detoxikačními účinky, pomáhají při odbourávání tuků, používají se při nechutenství a povzbuzují chuť k jídlu.

 

Jak lze levanduli použít?

levandule202Levandulový olej se používá do koupelí. Doporučuje se pro lidi trpící nespavostí nebo také k uvolnění mysli při zvýšené stresové zátěži. Je vhodný k zevnímu použití, pomáhá při hojení ran, léčbě ekzémů, akné, k ošetření popálenin. Pro zmírnění revmatických bolestí se doporučuje olejem masírovat klouby. Používá se do vlasových zábalů, k prokrvení pokožky a podpoření růstu vlasů. Masírováním spánků levandulovým olejem zmírníme bolest hlavy a zklidníme mysl.

K vnitřnímu použití se doporučuje příprava čaje. Ve Francii a v oblasti mediteránu se levandule běžně používá v kuchyni jako koření.

Levandule je natolik aromatická, že působí repelentně na různé druhy hmyzu. Svazek levandule umístěný v okně odradí komáry,  šatní skříní či ze spižírny vyžene moly. Vyzkoušeným receptem proti rostlinným škůdcům je levandule, zasazená spolu s dalšími rostlinami na záhonu, či její svazek položený mezi pojovými rostlinami u nás doma.

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner