Věděli jste, že...

... zelí lze mít čerstvé po celý rok?

dreamstime_4657432Nevěříte? Díky velkému množství odrůd, našich i zahraničních, můžeme zelí pěstovat, sklízet a skladovat po celý rok.

 

Zelí je dvouletá rostlina pěstovaná jako letnička, ze které sklízíme a konzumujeme listy i celé hlávky. Obsahuje větší množství vitamínu C, beta karotenu, vitamínu B1 a B6, vitamínu E, cenné aminokyseliny, velké množství organických kyselin, kyselinu listovou a pantotenovou, draslík, hořčík, železo aj. Tuto prastarou plodinu znali už Keltové, velmi staré odrůdy pochází z Francie.

 

Léčivé schopnosti

Užívání čerstvé zelné šťávy je dobré na žaludeční obtíže a žaludeční vředy, které nejen léčí, ale i následně hojí. Konzumace čerstvých listů se šťávou pomáhá při ledvinových potížích, k léčbě žlučníkových kamenů, při arterioskleróze, působí pozitivně na srdce, játra, v neposlední řadě je doporučováno k léčbě obezity.

V lidovém léčitelství je zelí považováno za prostředek k posílení imunitního systému, celkovému uvolnění při chřipce, migrénách či k odkašlávání při dýchacích potížích.

Podle původu dělíme odrůdy zelí podle otužilosti a doby sklizně. Díky šlechtění se prodloužilo vegetační období rostlin a zlepšila skladovatelnost, takže čerstvé zelí můžeme mít po celý rok!

 

Jarní raná sklizeň

Pro jarní sklizeň se používají velmi chutné tmavozelené odrůdy ´Offenham Compact´, srdíčka rostlin odrůdy ´Pixie´ jsou doporučována pro svou křehkost a jsou skvělá v jarních salátech.

dreamstime_11455011Velmi ranou českou odrůdou je ´Zora´ odolná k vybíhání do květů. Dalšími ranými odrůdami jsou ´Sláva F1´ a ´Juna F1´, odolné také k praskání hlávek. Rané zelí krásné červené barvy známé jako ´Kalibos´ je křehké, vhodné k přímé konzumaci nebo do salátů.

 

Časně letní poloraná sklizeň

Časné letní odrůdy ´Derby Day´ nebo ´Hipsi´ sklízíme počátkem léta, v červnu ´Firsts of June´. Krásnou, tmavě zelenou kulovitou hlávkou vyniká odrůda ´Derby Day´, červeným zbarvením pak ´Ruby Day´.

 

dreamstime_7713291Pozdně letní polopozdní sklizeň

Pro pozdně letní až podzimní sklizeň můžeme pěstovat zelí ´Golden acre´, odrůda sladké chuti. Kvalitní zelí s pevnou hlávkou odolnou proti černé hnilobě je ´Stonehead´, z českých odrůd ´Ritmo F1´ nebo ´Pavlo F1´.

 

Podzimní a zimní pozdní sklizeň

Pro podzimní a zimní sklizeň vysazujeme z českých oblíbené ´Pourovo červené´ a ´Holt´ s dlouhou skladovací dobou. Ze zahraničních odrůd je známá pozdní červená odrůda ´Ruby Ball´. Zelí sklízíme od září do října.

Od října do prosince plodí odolná odrůda ´Christmas Drumhead´ a od prosince do února dozrává modrozelený ´Celtic´. Odrůdy prastarého savoyského zelí jako je např. ´King 3´ sklízíme do začátku zimy, odrůdu ´Ormskirk Extra Late´ od listopadu až do března

 

Přehled výsevů, výsadeb a sklizní hlávkového zelí (ke stažení)

 

 

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner