Rostlina měsíce

Plamének vlašský

Clematis_viticella_Madame_Julia_DSC08422Kdo by neznal klematis!Tato liána se v květnu obsype nápadnými květy ve tvaru zvonků – podle kultivaru mohou být plnokvěté, krásné jako zahradní růže, nebo jednoduché sasankovité.

Co možná ještě o plaménku nevíte

Plamének vlašský (Clematis viticella) je rodičem nejznámějšího okrasného hybrida Clematis x jackmanni. Tato houževnatá liána patří k čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae), odtud zřejmě pochází i podobnost květů s ostatními rostlinami ze stejné čeledi jako jsou sasanky (Anemone), pryskyřníky (Ranunculus), orlíčky (Aquilegia) a další nádherné zahradní, luční i lesní květiny.

 

Clematis_Emilia_Plater_DSC08416Popínavý klenot do zahrady

Pokud hledáte popínavou rostlinu, která by vyšplhala do výšky asi 4 – 5 m, pak je plamének tou správnou volbou. Tato liána bez problému popne zahradní altán či pergolu. Je bujnější než plamének zahradní, tedy hybridy s velkými, výraznými květy, a mírnější v růstu než plamének plotní (Clematis vitalba) a plamének horský (Clematis montana). Vyniká nejen svou vitalitou a odolností vůči chorobám, ale také sílou růstu a bohatým a časným kvetením.

Jeho květy jsou zvonečkovité, nicí, se čtyřmi okvětními plátky. Podle kultivaru kvete v odstínech červené, modré, fialové, bílé. Listy jsou složeny z 5 – 7 menších lístků.

 

Clematis_Etoile_Violette_DSC08411Pěstování

Tento plamének je nenáročný na půdní podmínky, roste i v chudé půdě. Vyžaduje slunečnou polohu, ale ne jižní úpal, proto je ideální západní strana. Potřebuje opěrnou konstrukci, po které šplhá. Před plamének pak vysadíme keře a trvalky, které přistíní nadzemní část (to všem plaménkům prospívá, není pak nutná zálivka).

 

Clematis_Blekitny_Aniol_P1260108Květy krásných tvarů a něžných barev

Barvy květů plaménku vlašského jsou většinou tlumených a pastelových barev. Tvary zde nalezneme od třepenitých, přes klasické otevřené jednoduché jako např. kultivar červeně kvetoucí ´Madame Julia´, ´Etoile Violette´či jednoduše krásná ´Frankie´, vypadající jako popínavá sasanka. Romantické plnokvěté květy nese kultivar ´Purpurea Plena Elegans´, nebo ´Blue Light´a elegantní zvonky vytváří kultivar s levandulovými květy ´Chats Worth´ či něžně modrými ´Emilia Plater´.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner