Rostlina měsíce

Kalina obecná

P1190452Poznejte kalinu, okrasný keř s dekorativními listy, působivým efektem kvetení a hřejivým podzimním vybarvením doplněným o krásné červené lesklé plody.

 

Kalina obecná (Viburnum opulus) je opadavý keř vzpřímeného růstu a bohatého větvení. Základní druh dorůstá výšky asi 3 metrů. Kalina má laločnaté listy, podobné javoru. Na podzim se listy kalin zbarvují nejprve do bronzové, později ohnivě a karmínově červené barvy.

197420Viburnum20opulus20Gemeiner20Schneeball201Začátkem léta, od května do června, celý keř obsypou kulovitá, vonná, nejprve zelenavá, později bílá až narůžovělá květenství, s krajními sterilními a nápadně většími kvítky. Koncem léta se na keři začnou objevovat červené kuličky, které vytrvají až do podzimu. Plody kaliny jsou zcela nezaměnitelné, krásné, sytě červené bobulky, šťavnaté a lesklé peckovičky. V čerstvém stavu jsou nejedlé, dříve byly plody a kůra po úpravě používány v lidovém léčitelství. Kultivary kaliny obecné se v Rusku pěstují na plantážích a zpracovávají podobně jako jahody. Celé větvičky se používají do vázy a k dekoracím interiérů.

 

Ideální pro vlhká stanoviště

Kalina je u nás původní, opadavá, na venkově hojně pěstovaná dřevina. Přirozeným místem výskytu jsou lužní lesy, prameniště, břehy potoka nebo rybníka, křoviny či okraje cest. Vzhledem k jejímu mělkému, bohatě větvenému kořenovému systému se v krajině používá ke zpevňování břehů, svahů, hrází apod. Roste na všech běžných půdách, nevadí jí ani vysoký podíl jílů či dlouhodobě podmáčené půdy. Kalině vyhovují slunné až polostinné polohy.

Je spolehlivě mrazuvzdorná a dobře snáší i městské prostředí. Kalina obecná je medonosná dřevina, poskytuje také úkryt a potravu hnízdícím ptákům.

 

Kalina v okrasné zahradě

Uplatnění kaliny v okrasné zahradě je opravdu široké. Keř má dekorativní listy s výraznou sezónní barevnou proměnou, na začátku léta je obsypán nápadnými, vonnými květy. Na konci léta nás pak překvapí atraktivními, velmi ozdobnými, červenými plody. Hodí se pro výsadbu na exponovaná místa, u vstupů, podél cest a zdí, ale také do skupin volně rostoucích keřů. Vysazuje se společně s jinými kalinami, např. Viburnum ´Blue Muffin´ s krásnými tmavomodrými plody, se zahradními růžemi, barevně ladí s na podzim ohnivě zbarveným brslenem křídlatým (Euonymus alatus), paletu barev rozmíchá krásnoplodka (Callicarpa bodinieri).

 

Viburnum-opulus-Xanthocarpum-les-fruits-Medium-Viburnum_opulus_Roseum_P1240214Kultivary krásou nešetří

Kalina obecná dala vzniknout mnohým zajímavým kultivarům. Viburnum opulus ´Roseum´ (nebo také ´Sterile´ či ´Snowball´) má veliká, nejprve nazelenalá, později bílá až narůžovělá kulovitá květenství, proto si vysloužila přezdívku sněhová koule.

F125-04Poněkud kompaktnějším habitem, pravidelnějšího tvaru, vyniká její sestřička, Viburnum opulus ´Compacta´. Dekorativní rašící lístky zlaté barvy má kultivar ´Aureum´. Později jsou listy lesklé, tmavozelené a na podzim se zbarvují do zlatavě purpurové až červené.

Kultivar ´Apricot´ je menší, asi 1m vysoký keř s bílými květy a plody podobnými meruňce. ´Flore Pleno´ vytváří kulovitý a bohatě kvetoucí keřík. Kultivar ´Notcut´ je velká kalina s mohutným květenstvím a většími plody. Zlatým zbarvením plodů se může pochlubit kultivar ´Xanthocarpum´.

 

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner