Rostlina měsíce

Japonské sasanky

sasanka_P8040014Překrásné trvalky kvetoucí už od konce srpna v růžových až fialových tónech by neměly chybět v žádné zahradě. Jakmile rozkvetou, je podzim doslova za dveřmi.

 

Vcelku nenáročné

Anemone_japonica_Honorine__Polygonum_filiforme_VariegatumP1220734S japonskými sasankami se můžeme v zahradnických centrech setkat pod botanickým názvem Anemone hupehensis nebo Anemone x hybrida. Odlišit je od sebe je poměrně náročné, nám však bude stačit, že se jedná o trvalky vysoké podle kultivaru 60-100 cm, kterým se mimořádně daří na polostinných místech s vlhkou půdou, nesnášejí však trvalé zamokření. Pak se pomocí dřevnatějících oddenků, pomocí nichž se mohou také množit, rozrůstají v obrovské koberce. Bohužel listy sasanek chutnají také slimákům, kteří je dokáží zlikvidovat ještě před rozkvětem. Dalším nebezpečím je zimní vlhkost, proto je vhodné vysazovat buď do dobře propustné půdy, nebo zajistit lehké zakrytí pro odvod zimních srážek.

 

Více sasanek do zahrad!

Japonské sasanky jsou v našich zahradách do jisté míry novinkou. Oskar Smrž ve svých mistrovských Dějinách květin z roku 1924 píše, že „je opravdu zvláštností, že nevidíme je také v zahradách domácích, neboť je to květina, jež zaslouží jména královny sasanek."

Za více než 80 let se změnilo mnohé a jistě i Oskar Smrž by se podivil, jak moc se změnily české zahrady a co všechno v nich roste. Jeho kniha však nezestárla, nechme tedy autora ještě promluvit o japonských sasankách:

1Z dřevnatých oddenků vyroste 40 až 100 cm vysoko a má tak pěkně tvarovaný a svěže zelený list, že i bez květu je hezkou. Miluje světlý polostín a čím je půda svěžejší a bohatší živinami, tím bujněji urůstá v mohutné, nezřídka až jeden a půl metru vysoké trsy, jež potom vyvinou až neobyčejné bohatství květů. A právě doba jejího květu je tím vítanější, že nastává počátkem září a trvá potom do zámrazu. Barvy korun jsou něžné a jednotlivé květy podobají se planým velikým růžím se zlatovými prášníky.

 

Pro nejlepší efekt

Ačkoliv japonské sasanky milují polostín, vhodnější než výsadba pod vysoké stromy bude místo na okraji keřového záhonu nebo v trvalkové partii, která je alespoň po část dne zastíněna. Velmi pěkně se vyjímají v sousedství kapradin, bohyšek a jiných trvalek okrasných listy. Vydrží také ve váze, ale mnohem krásnější jsou v nízkém podzimním slunci.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner