Rostlina měsíce

Ozdobnice pro ozdobu

Miscanthus_sacchariflorus_P1220532Kdo někdy pozoroval fialové klasy ozdobnice v měkkém světle podzimního odpoledního slunce, pochopí, proč tato okrasná tráva získala tak příznačné české jméno.

Okrasné trávy jsou na podzim a v zimě pravou okrasou naší zahrady. Jemné listy pohupující se s pohyby větru, nádherné květy na vrcholu a ke konci vegetačního období, výrazné podzimní zbarvení, zasněžená květenství, ojíněné listy v zimě. Po celý rok zdobí okrasné trávy naši zahradu a svými jemnými, graciézními tvary vytvářejí poetickou, kouzelnou atmosféru.

Podzimní náladu ve zlatavých a stříbřitých odstínech v zahradě vytvoří právě metající druhy trav. Jednou z nejkrásnějších solitér mezi nimi je ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis). Tato nádherná ztepilá tráva potřebuje živnou, přiměřeně vlhkou půdu a teplejší klima (nehodí se do vyšších poloh). Nejvhodnější místo tedy najdeme v zákrytu, poblíž slunné terasy, u vyhřáté kamenné či cihlové zdi.

Svým habitem a podzimní barevnou proměnlivostí je velmi atraktivní. Vyznačuje se bujným vzrůstem, dorůstá do výšky 90 až 200 cm podle kultivaru a kvete na konci léta, od srpna do října. Pokud přijde zima příliš brzy, ani vykvést nestačí.

Mladé rostliny je dobré na zimu přikrýt proutěným košem a chránit tak kořenový bal před vymrznutím, starší trsy přezimují spolehlivě. Tak jako většinu okrasných trav ani ozdobnici před zimou neseřezáváme, protože rostlina je dekorativní i po uschnutí a svou hmotou zaplní prázdnou zimní zahradu. Teprve na jaře celý trs loňských listů seřízneme až u země.

Z několika desítek druhů a kultivarů ozdobnic vybíráme tři nejznámější:

 

miscJemné listy

Ozdobnice s velmi jemnou texturou a svěže zelenými listy je ozdobnice jemná (Miscanthus sinensis ´Gracillimus´). Listy v polovině trsu obloukovitě převisají dolů. Kvete později, v našich podmínkách většinou ani vykvést nestačí. Výška 120 až 170 cm.

 

Zelená fontána

Miscanthus sinensis ´Kleine Fontäne´ svým habitem připomíná zelený vodotrysk. Dorůstá 90 až 150cm. Stříbřité květy vytrvávají dlouho do zimy a používají se do suchých vazeb či adventních věnců .

 

Pruhovaná zebra

Kultivar ´Zebrinus´má zvláštní vzhled svých listů už v názvu: jasně zelené listy nesou nápadně žluté proužky a skutečně připomínají zebru. Pro tento efekt se pěstuje, kvete méně nápadně. Výška 80 až 130 cm.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner