Rostlina měsíce

Ořechokřídlec: magnet na motýly

DSC02697Jen málokterý z u nás běžně pěstovaných keřů dokáže zaujmout modrými květy a ty, které navíc kvetou na přelomu léta a podzimu, bychom spočítali na prstech jedné ruky. O to více překvapí, že ořechokřídlec najdeme v našich zahradách jen velmi zřídka.

 

Oechoplodec_P9060028DSC03094Mráz rostlinu nezničí

Jedním z důvodů může být špatná mrazuvzdornost ořechokřídlece. V našich podmínkách totiž silně namrzá, v tvrdších klimatických podmínkách a za silnějších mrazů může zmrznout celá nadzemní část. Protože ale tento polokeř kvete na letorostech, namrznutí vůbec nevadí – stačí jej na jaře seříznout až k zemi a spolehlivě obrazí, jen je třeba mu dát trochu času. O tom málokdo ví a považuje keř za zničený zimou, takže se ho zbaví. Ale stačí se podívat na bázi rostliny pozorně a objevíme rašící listové pupeny, z nichž se vyvinou rychle rostoucí pruty.

 

Minimální nároky...

Ořechokřídlec (Caryopteris) dorůstá do výšky a šířky kolem jednoho metru. Pokud mu dopřejeme dostatek prostoru, vytvoří úhledný kulovitý keřík bez nutnosti tvarování. Listy jsou šedavě zelené, blankytně modré květy se objevují od srpna do října a často je zničí až první mráz. Právě pro pozdní dobu kvetení je ořechokřídlec velmi cenným keřem. Aby bohatě kvetl a přilákal velké množství motýlů, musíme jej vysadit na slunné, teplejší místo. Na půdu nijak náročný není – kromě těžkých, uléhavých půd se dokáže přizpůsobit prakticky jakýmkoliv podmínkám, občas mu prospěje přídavek vápníku.

 

oechoplodec_P1200005DSC02720... maximální efekt

Jakmile mráz spálí listy a zastaví vegetaci, můžeme keřík asi o polovinu zkrátit a zasypat bázi suchým listím. Díky tomuto zimnímu krytu bude rostlina lépe chráněna před účinky mrazu. Stejně dobře bude fungovat i lehké zakrytí chvojím.

Ořechokřídlec se bude v zahradě vyjímat jako solitérní dřevina ve skalkách, štěrkových polích, trávnících nebo skupinách trvalek. Méně vhodné je umístění do živého plotu, protože časněji rašící rostliny by jej utlačovaly a bránily dostatku světla a slunce, které jsou předpoklady pro bohaté kvetení. Pokud po odkvětu nebudeme seřezávat odkvetlé výhony, může se ořechokřídlec rychle šířit samovýsevem. Jiným způsobem množení je řízkování v červnu.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner