Jak se co dělá

Sadba jahod: vyberte si správně

DSC_0048_1České jahodárny a zahradnictví nabízejíí velké množství kvalitních odrůd. Dozvíte se o odrůdách osvědčených, tradičních i nových.

 

Rané odrůdy: sklizeň už koncem května 

Pokud chceme aby jahodníky začaly plodit velmi brzy, vybíráme odrůdy rané, jako je Elvíra, která má velké lesklé, pevné plody s červenou dužninou, s jemně navinulou chutí. Její plodnost je však velká a také odolnost vůči chorobám.

Další ranou odrůdou je Elsanta s pevnými velkými plody, světle červenými. Chuť je výrazně aromatická, šťavnatá a sladká. I Elsanta se může pochlubit vysokou plodností.

Raná odrůda Honeoye má  velký a středně velký plod, který je intenzivně lesklý a tmavě červený. Chuť je nasládlá a aromatická. Plodnost u této odrůdy je vysoká, stejně jako odolnost vůči chorobám.

Novinkou na trhu je Rumba. Má velké, plně červené a lesklé plody, atraktivního vzhledu. Je velice raná. A odolnost ke všem známým chorobám je vysoká.

 

Polorané odrůdy: osvědčené druhy i novinky

erdbeeren_aus_amerika3Poloraných odrůd existuje obrovské množství. Dnes již tradiční, velmi oblíbenou odrůdou je Senga Sengana. Její plody mají výbornou kořeněnou chuť, jsou středně velké, tmavě červené a lesklé. Dužnina plodů je středně pevná a šťavnatá. Chuť jahůdek je sladce navinulá a aromatická. Senga sengana oplývá vysokou plodností, jedna rostlina má až 150 plodů.

Odrůda Darselect  má veliké plody, světle červené barvy a výrazně sladké chuti. Plod je pevný a šťavnatý. Odolnost k chorobám je vysoká. Karmen je česká odrůda s atraktivními velkými, až 200 g vážícími plody, tmavě červené barvy. Dužnina jahod je také tmavě červená, šťavnatá s dutinkou. Chuť je velmi sladká a aromatická. Odrůda má velkou plodnost a je odolná vůči chorobám.

Novinkou na trhu je odrůda Sonáta. Má velké, těžké a lesklé plody, krátce kuželovitého tvaru a světle červené barvy. Chuť je výrazně sladká, šťavnatá a lahodná.

 

Pozdní odrůdy: poslední plody ještě v listopadu

DSC_0016_1Pozdní odrůdou je například Bounty se středně velkými plody, lesklými, tmavě červenými. Chuť je sladká a aromatická. Plodnost je velká, jahodník může být náchylný na jarní mrazíky.

Českou pozdní odrůdou se středně velikými plody je Dita. Jahody jsou pravidelného tvaru a lesklé červené barvy. Dužnina je tuhá s výraznou dutinkou uvnitř plodu. Chuť je sladce navinulá a aromatická. Odolnost proti chorobám je vysoká.

Novinkou je odrůda Symphony. Má středně veliké plody, světle červené barvy, s výrazným ovocným aroma. Chuť je šťavnatá sladká. Symphony je vhodná do všech pěstitelských oblastí. I do vyšších poloh.

 

Velké plody od června až do října?

Stáleplodící jahodníky mohou vytvářet plody od června až do října. Mezi nejznámější patří Diamante, který má velké sladké plody, je ale náročnější na výživu.

Na ošetřování nenáročná během pěstování je odrůda Selva. Je ze všech stáleplodících jahodníků nejvitálnější. Odrůda má obrovský výnos plodů. Plodí od června do října. Plody jsou velké, pevné jemně aromatické a světle červené.

 

Pro balkóny a terasy

mara-des-bois-bPřevislý jahodník má plody středně veliké, protáhlého tvaru a sytě červené barvy, osvěžující chuti s ovocným aroma. Je atraktivní i barvou květů - je totiž tmavě růžová. Nejlepší převislou odrůdou je francouzská Mara de Bois. Jahodník je stáleplodící. Plody jsou střední, kulovité, jasně červené. Jahody mají středně sladkou , osvěžující chuť.

 

 

 

Více na: www.jahodarna-vranany.cz

 

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner