Jak se co dělá

Vysazujeme ovocný stromek

dreamstimefree_1824128Teploty klesají, příroda se pozvolna ukládá ke spánku, nastal čas zasadit ovocný strom!Touto dobou zahradnická centra vybízejí ke koupi bohatý sortiment ovocných dřevin.

Na podzim je půda ještě relativně vyhřátá a se zvýšeným množstvím srážek, přirozených pro toto období, se rostliny lépe ujímají. Takto zasazené stromy dobře využijí půdní vláhu, která se přes zimu vytvoří táním sněhové pokrývky, k intenzivnímu jarnímu růstu. Stromek aktivuje svůj růst hned brzy na jaře, takže oproti jarní výsadbě nemusíme čekat na ujmutí a také se nemusíme bát rychlého nástupu léta a s ním i suchého počasí. Navíc při podzimní výsadbě zakracujeme pouze nepatrnou část korunky, kdežto na jaře kvůli snížení výparu provádíme řez hlubší a razantnější.

 

Nejlepší jsou tuzemské

P1120008Ovocné stromky je nejlépe vybírat v okrasných školkách s vlastní produkcí. Tyto výpěstky podléhají stálé kontrole Státní rostlinolékařské správy (zkratka SRS) ČR. V českých školkách máme jistotu původu a dobrého zdravotního stavu. Dřeviny dovážené např. z Holandska mají často cestou přeschlé kořeny či jiný handicap získaný špatným zacházením při převozu. Mohou se hůře ujímat nebo odumírat úplně. Stromky z Maďarska či z jiných, teplejších oblastí zase nemusí přežít naši zimu apod.

Každá dřeviny ve školce by měla správně nést visačku s informacemi o druhu, odrůdě, o typu zvolené podnože (ušlechtilá odrůda se většinou štěpuje na odolnější podnož), název školky, ze které stromek pochází, a další důležité informace.

 

Na výběru hodně záleží

Touto dobou máme velký výběr z prostokořenného sortimentu nejen ovocných stromků, ale také z růží a v teplejších oblastech dokonce z vinné révy. Sazenice vybíráme pozorně a s rozvahou, dobře si je prohlédneme. Všímáme si především kořenů, jsou-li vitální, nejeví-li známky poškození či nemocí.

Ve většině zahradnických centrech je proškolený personál, který nám rád pomůže při výběru nového exempláře. Pro zdravý růst rostliny je velmi důležitý neporušený terminál, tj. růstový vrchol. Výpěstek by měl dále mít alespoň tři větve kosterní, které tvoří základ korunky.

 

Jak správně vysazovat

P1120033P1120055Před samotnou výsadbou ovocného stromu mírně zakrátíme kořenový systém. Odebíráme pouze suché, poškozené či nemocné kořínky, které již neplní svou funkci. U rostliny platí princip celistvosti, tzn. že se rostlina vždy snaží vyrovnat nepoměr mezi podzemní a nadzemní částí. Aby se rostlina zbytečně nevysilovala dorůstáním kořenů do původní délky, je třeba nepatrně zakrátit i korunku. Větvičky zkracujeme vždy na očko směřující ven z korunky tak, že ve finále jsou o 10 až 20 cm kratší než terminál (ten necháváme bez zásahu).

Stromek sázíme tak hluboko, jak rostl ve školce. Místo naroubované odrůdy by mělo vždy zůstat nad povrchem země. Vykopeme jámu dostatečně velkou (asi 1,5krát větší než je kořenový bal rostliny) a rýčem narušíme stěny, kořeny tak budou lépe pronikat do svého okolí. Na dno lze umístit štěrk a písek, jako drenáž a poté asi po 10 cm vrstvíme a sešlapáváme substrát, abychom zamezili utopení rostliny poté co půda slehne.

Do jámy umístíme stromek, zasypeme připravenou směsí substrátu, písku a kompostu, půdu kolem přitlačíme a vytvoříme závlahovou mísu. Od této chvíle stromek pravidelně zaléváme, čímž podpoříme dobré ujmutí rostliny.

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner