Jak se co dělá

Zakládáme vřesoviště

P1190890Začátek podzimu je ideálním obdobím pro založení vřesoviště. Bohatý výběr rostlin na trhu a dobré teplotní jsou nejlepší příležitostí pro zkrášlení zahrady vřesovištními rostlinami.

Vřesoviště je skupina keříčkové vegetace, nízkých trav a vyšších keřů, vznikající v přirozených oblastech výskytu rašelinišť na kyselé, neúrodné, písčité a propustné půdě. Založení vřesoviště je vhodné pro zahrady u lesa, kde kyselý opad jehličí zabraňuje růstu běžných zahradních rostlin. V lesní půdě, na živiny chudé a vylepšené o rašelinu a lehký kompost, lze vykouzlit krásnou vřesovištní zahradu a bez potíží ji zde celé roky udržovat.

V klasické zahradní půdě bohaté na vápník vřesy nedlouho po vysazení hynou. Výměna celé horní vrstvy je velmi náročná a nákladná, a stejně se po čase půda vrací do svého normálního stavu. V takové situaci si ale můžeme pomoci jednoduchým trikem: stačí si pořídit vyvýšený záhon nebo založit vřesovištní zahrádku v nádobách. S dobrou drenáží a zajištěným odtokem lze tyto rostliny úspěšně pěstovat odděleně od zbytku zahrady.

 

Kdy je ten správný čas

Na konci léta se vřesovištní rostliny začínají objevovat v bohatém sortimentu na našem trhu.

Konkrétně vřesy jsou k dostání v krásných barevných kombinacích. Půda je v období babího léta, tedy časného podzimu, prohřátá a zasazené rostliny mají do zimy dostatek času, aby se dobře ujaly na zvoleném stanovišti. Začátek podzimu je proto ideální dobou pro založení vřesoviště. Proto neotálejme a pojďme se podívat, co všechno se dá na vřesoviště sázet.

 

Calluna_vulgaris_Sandy__Calluna_vulgaris_Annabel__Calluna_vulgaris_Boskoop__Calluna_vulgaris_Spring_Cream__Calluna_vulgaris_Fire_Flame_P1190850Specifikace rostlin

Z vřesovištních druhů máme na výběr rostliny z čeledi vřesovcovité (vřes, vřesovec, libavka, kyhanka, dabécie, enkianthus, pieris, rododendron, azalka), brusnicovité (borůvka, brusinka) a také krtičníkovité (hebe). Jedná se o rostliny výhradně stálezelené, jen výjimečně opadavé. Základními rody jsou vřesy (Calluna) a vřesovce (Erica) v zářivých pastelových odstínech od fialové, světle fialové, přes bílou, růžovu až purpurovou a karmínově červenou.

Vřesy kvetou nyní, na konci léta až do listopadu, zatímco vřesovce na jaře a v létě. Časné druhy vřesovců (Erica carnea) kvetou už v únoru a vydrží až do května, jarní a letní druhy pokračují v kvetení až do srpna (Erica cinerea), září (Erica tetralix, Erica vagans).

Spolu s klasickými vřesovištními rostlinami lze také sázet trávy, nízké borovice, jalovec, břízy aj.

 

Příprava stanoviště pro výsadbu

Nejprve zkontrolujeme celkový charakter půdy. Většina vřesovištních rostlin miluje kyselou, propustnou, písčito-humózní, více či méně vlhkou půdu. Podloží by mělo být dobře propustné.         

Při zakládání plochy pro výsadbu dbáme na dobré promísení rašeliny, písku a lehkého kompostu. Pokud jsme již tak učinili, pomocí pH testu změříme pH půdy, abychom se přesvědčili, že je půda pro vřesy vhodná. Půda má být kyselá, tedy s hodnotou pH v rozmezí od 4 do 5.

 

P1200578... a můžeme vysazovat!

Rostliny rozmístíme v květináčích na připravenou plochu a teprve když se ujistíme, že kompozice odpovídá našim představám a požadavkům rostlin, můžeme začít sázet. Postupně hloubíme jamky a půdu kolem vysazených rostlin dobře upěchujeme. Celou plochu zalijeme a po slehnutí substrátu svrchní vrstvu ještě dosypeme rašelinou.

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner