Fauna na zahradě

Ježek - vítaný obyvatel zahrady

427191_R_K_B_by_Mensi_pixelio.deNemusíme se na podzim na zahradě strhat, jen abychom vše řádně uklidili. Ježci se rádi zabydlí tam, kde je dostatek potravy a nějaký ten malý nepořádek.

Příliš vymetená, zcela odplevelená zahrada je náchylnější na útoky škůdců a plevelných rostlin. Bohaté druhové složení vnáší do zahrady život, činí ji odolnější a bohatší. Budeme moci pozorovat mnoho druhů rostlin a živočichů a radovat se, pokud na zahradě najdeme i pichlavého chlupáče.

 

Vítaný pomocník

Ježek vždy byl a je na zahradě vítaným pomocníkem. Živí se bezobratlými živočichy, vyhledává a konzumuje menší slimáky, jeho potravu tvoří také různé druhy bobulí a ovoce. Pomáhá s podzimním úklidem zahrady a přitom nás zbavuje škůdců rostlin. Je aktivní jen v noci, přes den odpočívá ve své skrýši, pod kamením, dřevem, v listí nebo ve vyšší trávě v odlehlejší části zahrady. Ježci jsou samotářští. Přes léto až do října se páří. [M1] Jejich námluvy rozpoznáme podle funění, dupotu a kvíkání, které můžeme zaslechnout, vyskytneme-li se v jejich blízkosti. Asi za 35 dní se narodí mláďata, kterým začínají již hodinu po porodu růst měkké bodliny. V říjnu, při poklesu teplot, ježci upadají do stavu hibernace; zimní spánek jim pomůže přečkat nepříznivé počasí.

 

mainJežčí úkryt

Dříve měli ježci i přes zimu dostatek úkrytů. Mohla jimi být kopa dříví složená vedle stavení, balíky slámy ve stodole, hromádka spadaného listí nebo otevřený kompost.

V dnešní době ježci z přehnaně uklizených zahrad mizí. Ti šťastnější najdou vhodnou zahradu, tedy tu s menším či větším „bordýlkem[M2] ", jejichž majitelům nevadí nějaké to spadané ovoce nebo přes zimu nechaná hromádka listí, větví apod. Ti méně šťastní nenajdou na zimu útočiště a bloudí, dokud nezmrznou nebo neskončí na silnicích pod koly aut.

 

Postavte ježkům vlastní příbytek

Ježkům můžeme také postavit úkryt sami. Vytvoříme bedýnku o rozměrech asi 40x50 cm vysokou minimálně . 30 cma vysteleme ji senem a suchým listím. Do jedné stěny vyřízneme kulatý otvor o průměru min. 15 cm, vzniklý vchod nastavíme trubkou. V klidnější části zahrady ježčí úkryt zapustíme do země a trubku vyvedeme ven v mírném sklonu, aby do domečku nezatékalo. Na něj pak navrstvíme kupku listí, dřeva apod. Ježci mohou takový úkryt obývat i několik let. Do domečku je lze přilákat pamlskem – dobře reagují na syrové maso, ale i na psí nebo kočičí konzervu.

 

Výhody volně rostoucího živého plotu

Je krásné pozorovat, jak do zahrady přichází podzim. Většina listnatých dřevin mění rozpadem pigmentů zcela svůj vzhled. Ovocné dřeviny své listy vybarvují do teplých odstínů karmínové a purpurově zelené i ohnivě rudé. Hustě větvený živý plot z různých listnatých dřevin je na podzim velmi atraktivní a navíc je vhodným úkrytem mnoha užitečným živočichům. Ježci se rádi schovávají pod hustými keři. Živí se spadanými plody, také zde probíhají jejich námluvy, často si zde vytvoří sami úkryt.

 

Další informace

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner