Fauna na zahradě

V úkrytu staré zdi

01zdeKoho by napadlo, že stará zídka či zeď v zahradě je plná života. Poskytuje úkryt mnoha drobným živočichům, jako jsou hlodavci, ptáci, plazi, obojživelníci i hmyz.

Stará zeď s opadanou omítkou, obnaženými kameny, porostlá vegetací, je samostatným živým organismem v zahradě a přispívá k celkové stabilitě zahrady. Od slunce vyhřáté kameny vábí různé druhy ptáků, jako jsou sýkorky nebo červenky, které zde hledají potravu nebo úkryt v přirozených otvorech zdi. Některé malé druhy zde mohou i zahnízdit. V prasklinách a štěrbinách jsou k vidění také plazi jako je ještěrka, slepýš či užovka, kteří zde loví a vyhřívají se v teple, které zeď zadržuje. U paty zdi se může schovat žába nebo ježek. V prasklinách loví pavouci. Samotné vyhřáté kameny jsou magnetem na motýly.

 

Zelená zeď

Na tenké vrstvě naváté zeminy, mezi štěrbinami, najde své místo mnoho divokých suchomilných květin, rostou zde žlutě kvetoucí tařičky, modré zvonky, různé druhy rozchodníků, vonné chejry či něžné hvozdíky. Na severní straně můžeme najít kapradiny, šťavel, mechy nebo břečťan. Vegetace poskytuje potravu drobným živočichům, květy dávají motýlům a včelám sladký nektar, plody a semena rostlin jsou vyhledávanou potravou mnoha druhů ptáků, ale také hmyzu, jako např. mravenců.

To vše, živá i neživá složka přírody, tvoří neoddělitelnou součást ekosystému zahrady. Druhová pestrost rostlin i živočichů je významným ukazatelem stabilního a funkčního zahradního ekosystému.

 

02zdeNápady se zdí

Se starou zdí lze v zahradě dále pracovat, upevněním budky a krmítka pro ptáky na zeď zajistíme vítaný úkryt a v zimních měsících také zdroj potravy.

Aby stará zeď v zahradě vynikla, můžeme vysadit kolem skupiny divokých keřů a trvalek. Stará zeď je přírodním, „živým", prvkem, ke kterému se hodí přírodnější druhy dřevin. Vytvoříme zelený, kvetoucí rám, ale také jím obohatíme jídelníček zde žijících druhů o chutné plody.

Pro tyto účely lze vysadit, zároveň i jako vítaný úkryt, zajímavě větvený hloh, trnku, planou růži, různé druhy kalin nebo svídy s překrásně vybarvenými výhony. Zajímavou dominantu u staré zdi může vytvořit dekorativní stromek mišpule, kterou sami, kvůli jejím plodům v zimních měsících, oceníme. Pokud u zdi umístíme pítko, zajistíme jejím obyvatelům přísun vody.

Nedaleko postavená lavička nebo přírodní sedátko, pro nás vytvoří místo odpočinku, kde budeme moci život kolem staré zdi v tichosti a nerušeně pozorovat.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner