Věděli jste, že...

Ambroň západní je bohatou mytologií opředený strom?

ambronAmbroň západní (Liquidambar styraciflua) má okrasné listy a plody, údajně léčivé schopnosti a navíc krásné, v nábytkářství i stavitelství hojně používané dřevo. Je to velmi stará dřevina, která se před 55 miliony let přirozeně vyskytovala po téměř celém území Evropy. Dnes je jejím domovem východní Asie, Severní a Střední Amerika. Pro původní obyvatele Severní a Střední Ameriky, včetně Aztéků, Inků, Cherokee a dalších, byla ambroň významnou součástí přírodní medicíny. První poznatky o této dřevině zachytil ve svém deníku španělský conquistador Don Bernal Diaz de Castillo, člen Cortézovy výpravy, který se zúčastnil uvítacího ceremoniálu mezi Cortézem a vládcem Montezumou v roce 1519. Do Evropy se ambroň dostala v roce 1681, kdy byla přivezena a vysazena v londýnské zámecké zahradě (ve Fulhamu).

 

Léčivá ambroň

AMBRONBStrom obsahuje velké množství cenné pryskyřice. Pryskyřice (čerstvá tekutá i ztuhlá), mladé listy, lýko, kůra i kořeny se užívaly k tišení horečky a k léčbě mnoha neduhů. Dnes se distribuuje pod názvy Styrax balsam, Copalm balsam, Styrax liquidus nebo Pereuvian balsam. Tyto produkty mají široké uplatnění v medicíně; slouží k léčbě kožních nemocí, dýchacích, gynekologických, trávících obtíží i psychických a nervových poruch. Používají se také k výrobě žvýkaček a sladkostí či k aromatizaci tabáku.

 

 

Nároky nemá vysoké

ambron_zapJe to velmi přizpůsobivá dřevina. Roste dobře na jílovitých těžkých půdách, na štěrcích i v lehkých písčitých půdách. Nemá žádné speciální nároky, roste na svazích i v údolích řek, snáší přísušky i dočasné zaplavení kořenů. Roste na kyselé až neutrální půdě. Ambroň pouze miluje světlo, proto je důležité jí věnovat místo s dostatkem slunce. Vyžaduje chráněné polohy a u mladých jedinců je vhodný i zimní kryt. Množí se buď výsevem nebo hřížením.

Na podzim se listy ambroně zbarvují do překrásných odstínů. Pro poutavé podzimní zbarvení listů, zajímavé korkové větve a výrazné dekorativní plody nachází ambroň uplatnění v zahradní architektuře. Nejlépe se ambroň vyjímá jako solitéra, používá se ale také jako meliorační, protierozní dřevina.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

17

prosinec

Svátek má Daniel

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Střelce

vychází

zapadá

07:57

16:00

06:44

15:54

3. neděle adventní

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner