Rostlina měsíce

Ozdobnice pro ozdobu

Miscanthus_sacchariflorus_P1220532Kdo někdy pozoroval fialové klasy ozdobnice v měkkém světle podzimního odpoledního slunce, pochopí, proč tato okrasná tráva získala tak příznačné české jméno.

Okrasné trávy jsou na podzim a v zimě pravou okrasou naší zahrady. Jemné listy pohupující se s pohyby větru, nádherné květy na vrcholu a ke konci vegetačního období, výrazné podzimní zbarvení, zasněžená květenství, ojíněné listy v zimě. Po celý rok zdobí okrasné trávy naši zahradu a svými jemnými, graciézními tvary vytvářejí poetickou, kouzelnou atmosféru.

Podzimní náladu ve zlatavých a stříbřitých odstínech v zahradě vytvoří právě metající druhy trav. Jednou z nejkrásnějších solitér mezi nimi je ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis). Tato nádherná ztepilá tráva potřebuje živnou, přiměřeně vlhkou půdu a teplejší klima (nehodí se do vyšších poloh). Nejvhodnější místo tedy najdeme v zákrytu, poblíž slunné terasy, u vyhřáté kamenné či cihlové zdi.

Svým habitem a podzimní barevnou proměnlivostí je velmi atraktivní. Vyznačuje se bujným vzrůstem, dorůstá do výšky 90 až 200 cm podle kultivaru a kvete na konci léta, od srpna do října. Pokud přijde zima příliš brzy, ani vykvést nestačí.

Mladé rostliny je dobré na zimu přikrýt proutěným košem a chránit tak kořenový bal před vymrznutím, starší trsy přezimují spolehlivě. Tak jako většinu okrasných trav ani ozdobnici před zimou neseřezáváme, protože rostlina je dekorativní i po uschnutí a svou hmotou zaplní prázdnou zimní zahradu. Teprve na jaře celý trs loňských listů seřízneme až u země.

Z několika desítek druhů a kultivarů ozdobnic vybíráme tři nejznámější:

 

miscJemné listy

Ozdobnice s velmi jemnou texturou a svěže zelenými listy je ozdobnice jemná (Miscanthus sinensis ´Gracillimus´). Listy v polovině trsu obloukovitě převisají dolů. Kvete později, v našich podmínkách většinou ani vykvést nestačí. Výška 120 až 170 cm.

 

Zelená fontána

Miscanthus sinensis ´Kleine Fontäne´ svým habitem připomíná zelený vodotrysk. Dorůstá 90 až 150cm. Stříbřité květy vytrvávají dlouho do zimy a používají se do suchých vazeb či adventních věnců .

 

Pruhovaná zebra

Kultivar ´Zebrinus´má zvláštní vzhled svých listů už v názvu: jasně zelené listy nesou nápadně žluté proužky a skutečně připomínají zebru. Pro tento efekt se pěstuje, kvete méně nápadně. Výška 80 až 130 cm.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

17

prosinec

Svátek má Daniel

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Střelce

vychází

zapadá

07:57

16:00

06:44

15:54

3. neděle adventní

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner