Rostlina měsíce

Africká fialka

20111221_saintpaulia3Rostlina, která okouzluje některé milovníky tak, že pěstují celé sbírky těchto nevelkých, ale po větší část roku krásně kvetoucích dužnatých rostlin. A že je z čeho vybírat! Z původních botanických druhů bylo vyšlechtěno něco okolo 20 tisíc odrůd, často se pěstují jejich kříženci. Pochází z horských vlhkých tropických lesů, které je chrání před žhavým sluncem. Velmi dobře prospívají i v bytech s ústředním topením, nemají však rády jižní parapety s poledním úpalem.

Růst zde bývá zakrslejší a listy mohou ostré sluneční paprsky nehezky popálit. Ideální je pro ně východně, západně, ale i zcela severně orientované okno, nebo místnost s dostatečným rozptýleným světlem. Vhodné není ani přímé rosení, které na listech i květech vytváří skvrny. Velmi choulostivé jsou na přemokření, již po krátké době svěsí listy a poté uhnije celá rostlina. Zaléváme je proto opatrně odstátou vodou, většinou do misky a pravidelně kontrolujeme vlhkost zeminy. Protože se však velmi lehce množí, často je lze ještě zachránit. Celé listy vylomené i s řapíky ve vodě nebo pod sklenicí v květináči pustí dole kořínky a vedle nich brzy začnou vyrůstat mladé rostlinky. Ještě zajímavější je podélně rozpůlit a nařezat listy ostrým nožem, celkem tak na šest dílů, a ty položit rubovou stranou směrem dolů a trochu přitlačit do misky s říčním pískem. Také přikryjeme sklem a pak už jen s napětím sledujeme, jak přibývají a sílí malé lístečky. I starší rostliny cca po třech letech je lepší tímto způsobem zmladit.

 

Botanické jméno: Saintpaulia

Původ: svahy pohoří Usambara v horském masívu, Tanzanie v Africe

Růst: z krátkého dužnatého stonku vyrůstá přízemní růžice listů a stonků s několika květy

Květ: bílý, odstíny růžové, vínové, fialové, modré, jednobarevné i vícebarevné, s rovnými nebo různě zvlněnými okraji, jednoduchý nebo plný

Nároky: mírně vlhký, kyprý a vzdušný substrát, teplota 15 – 27 oC

Použití: pokojovka

Zvláštnost: Rod Saintpaulia zahrnuje 20 druhů afrických fialek, nejznámější je S. ionantha. Většina z nich v přírodě roste na rulových nebo žulových horninách s kyselejším pH. Jen několik málo druhů roste na vápenitých podkladech.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

16

prosinec

Svátek má Albína

Dny Střelce za ubývajícího měsíce jsou vhodné pro řez ovocných stromů.

Zvěrokruh

Ve 3.08 vstupuje Měsíc do znamení Střelce

vychází

zapadá

07:57

16:00

05:44

15:19

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner