Jak se co dělá

Vyséváme trávník

d24bbab238Dokud je půda prohřátá a teploty relativně vysoké, je čas pro založení nového trávníku. Slábnoucí slunce vyhřátou půdu už příliš nevysušuje a častější deště se postarají o závlahu. Nezbývá než čekat, až první trávy vystrčí zelené růžky.

 

T_61_B_use_cKvalitní příprava půdy = kvalitní trávník

Základem vydařeného trávníku je dokonalá příprava půdy před výsevem osiva. Odstraníme kameny a jiné nežádoucí předměty a pozemek urovnáme tak, abychom mohli následně půdu řádně prokypřit do hloubky 12-15 cm, případně ji můžeme vylehčit středně jemným pískem. Zároveň s prokypřením zapravíme do půdy také potřebné živiny (NPK) v dávce 30-50 g/m2. A čekáme...

Pokud totiž toužíme po skutečně perfektním trávníku, vyplatí se nespěchat. Aniž bychom do země zasili jediné semínko trávníku, vzejde po první úpravě půdy celá řada plevelných rostlin. Těch se musíme zbavit, jinak by růstově slabší trávy utlačily. V tomto případě neváhejme a použijme chemickou likvidaci totálním herbicidem. Pokud skutečně nespěcháme, můžeme tento krok ještě alespoň jednou opakovat, protože některá semena jsou neobyčejně vitální a vzcházejí postupně.

 

Vyséváme!

wolf-garten-universalstreuer-sommerAž půdu znovu zbavíme odumřelých plevelů, nastane konečně očekávaný okamžik - vlastní výsev. Vysévat můžeme až do konce října s v závislosti na klimatických podmínkách. Na menších plochách můžeme travní semeno vysévat ručně. Pro rovnoměrnější rozhození je vhodné smíchat osivo s pískem a rozdělit ho na dva stejné díly: první díl osiva vyséváme podélně a druhý díl kolmo na první. 

Při osévání větších ploch neváhejme investovat do secího strojku. Kromě klasických modelů na kolečkách jsou na trhu k dispozici ruční bateriové secí strojky, které využijeme například i pro rozhoz soli pro zimní posyp chodníků.

Po výsevu osivo lehce zapravíme hráběmi do hloubky 2-3 mm, povrch půdy utužíme např. zahradním válcem. Jemně zavlažujeme až do vzejití travních rostlin. Nově založené trávníky poprvé sekáme při výšce cca 15 cm, vždy ostrým nástrojem. Zkracujeme je maximálně o třetinu délky.  

 

Voda, výživa... a pár let čekání

Trávník nikdy nesmí přeschnout. Proto zavlažujeme většími dávkami vody každé dva až čtyři dny, nebo menšími dávkami každý den brzy ráno nebo po západu slunce. Nikdy nezavlažujeme za plného slunce, způsobili bychom úpal rostlin a prudký rozvoj travních hub, rzí a plísní, které by porost značně poškodily.

Základem pěkného trávníku je vyrovnaná a dostatečná výživa, která ovlivňuje kvalitu travního porostu a jeho odolnost vůči zátěži, chorobám a stresům.

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner